98. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę - relacja


     W niedzielę 22 maja 2022 r. na Jasnej Górze odbyła się 98. Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Zdrowia. Wzięli w niej udział przedstawiciele całego środowiska: Ministerstwa Zdrowia, lekarze, pielęgniarki, pielęgniarze, położne, ratownicy, diagności, farmaceuci oraz kapelani.

     Podziękowanie przesłał także Prezydent RP.

     Pielgrzymka rozpoczęła się w sobotę wieczorem Apelem Jasnogórskim, następnie pielgrzymi przeszli Drogą Krzyżową, a na koniec odbyła się Msza Święta w Kaplicy Cudownego Obrazu.

     W niedzielę Abp Wojciech Polak przewodniczył Mszy Św. i wygłosił kazanie.

Prymas Polski powiedział, że Służba Zdrowia z samej swej istoty jest służbą konkretnemu człowiekowi i trzeba ją podejmować „choć wiemy jak trudno jest prowadzić działalność w zakresie ochrony zdrowia, zwłaszcza, gdy ma się na celu nie tylko leczenie, ale także badania naukowe zapewniające najbardziej odpowiednie terapie, przede wszystkim, gdy robi się to z miłością do człowieka”.

     Arcybiskup za papieżem Franciszkiem powtórzył: „dziękuję, że stawiacie chorego przed chorobą. Dziękuję, że pomimo wciąż niestety, utrzymujących się niedostatecznych środków na ochronę zdrowia, w codziennym waszym trudzie stanowicie centrum osoby, konkretne osoby, którym służycie – to z pewnością podoba się Panu Bogu, ale to ocala człowieczeństwo”.

     W imieniu rodaków podziękowanie całej Służbie Zdrowia złożył także Prezydent RD Andrzej Duda. List odczytała Grażyna Ignaczak – Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP. „Dziękuję polskim medykom za codzienną służbę, poświęcenie i zaangażowanie”. – napisał w liście do uczestników pielgrzymki Polski Prezydent.

     Minister Adam Niedzielski w odczytanym podczas pielgrzymki liście przez Pana Piotra Brombera Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Zdrowia podkreślił, że najcenniejszym w systemie ochrony zdrowia jest człowiek, jego brak niejednokrotnie jest bardziej odczuwalny niż brak leków czy pieniędzy, czego przykładem była pandemia.

     Minister Adam Niedzielski napisał, że dla medyków i ich codziennej pracy niezwykle ważny jest szacunek społeczeństwa i wsparcie państwa.

     Podczas Mszy Św. Poświęcony został sztandar obchodzącego 30-lecie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski. Jest na nim wizerunek patronki farmaceutów bł. Marii Sagrario, farmaceutki i karmelitanki hiszpańskiej zamordowanej przez komunistów w 1936 r. 

      Tradycyjnie przedstawiciele medyków złożyli akt zawierzenia wszystkich pracowników i związanych ze Służbą Zdrowia.

      Za rok kolejne takie wydarzenie i już dziś gorąco zapraszam państwa do uczestnictwa w tej uroczystości.

/-/ Izabela Chałaj
Przewodnicząca
Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych
w Chełmie

(Artykuł na podstawie oprac. Biura Prasowego Jasnej Góry)

 

Galeria zdjęć